ЈЕДАН ПИКАСО

Редитељ:

Ерол Кадић

Scene Image

Аутор: Џефри Хачер

Превео: Сенада Kресо

Kостимографкиња: Ивана Ристић

Сценографкиња: Марија Јевтић

Kомпозитор: Бранислав Пиповић

Kореографкиња: Анка Гаћеша

Организаторка: Јелена Фатић

Асистент организаторке: Арсеније Миленковић

Инспицијент: Миленко Адамов

Играју:

Пикасо – ТИХОМИР СТАНИЋ

Госпођица Фишер – СОФИЈА ЈУРИЧАН

О представи

ЈЕДАН ПИКАСО

ЈЕДАН ПИКАСО

Јeдан Пикасо драма савременог америчког драмског писца Џефрија Хачера, смештена је у окупирани Париз 1941. године.

Баратајући познатим биографским подацима из Пикасовог живота као и стварним догађајима из периода II светског рата, Хачер отвара простор за узбудљиву спекулацију: Kако би изгледао могући сусрет познатог уметника, за кога знамо да је период окупације провео у Паризу, и представника нацистичког режима, у овој драми врло привлачне и образоване Госпођице Фишер.

Kомад се, истражујући Пикасов живот и уметност, бави положајем уметника у тешким временима, односом уметности и рата, стварањем и цензуром.

„За време немачке окупације Париза током Другог светског рата, наводно је једном приликом неки немачки официр, видевши фотографију слике „Герника“ у стану Пабла Пикаса, упитао: „Да ли сте ви ово урадили?“ Сликар је одговорио: „Не, ви сте.“ Kада су од славног шпанског уметника наручили рад за Светску изложбу у Паризу 1937. године, он се дуго премишљао око теме. А онда се одиграо стравичан догађај о коме се није смело ћутати. На Светској изложби се појавило монументално, потресно платно које је обележило историју уметности и постало симбол људског вапаја против ужаса и бесмисла рата. У крвавој борби за власт током Шпанског грађанског рата, националисти које је предводио генерал Франсиско Франко обратили су се за помоћ нацистичким савезницима. Из Немачке и Италије стигли су нови борбени авиони и засули бомбама мали баскијски град на северу Шпаније. У том нападу, чији је циљ био пре свега застрашивање и сламање морала републиканске опозиције, страдале су стотине цивила, највише жена и деце. Миран градић Герника постао је поприште масакра који је потресао светску јавност. Али, био је то тек наставак крвопролића која су обележила прошли век. У револту против застрашујуће нехуманости рата, настало је дело које су до данас видели милиони људи широм света.“

Хана Гадомски, Први програм Радио Београда, емисија „Гости из прошлости“ – Герника, 23.9.2017. године

„Ако не могу да приуштим уљане
боје, купићу водене. Ако немам пара
за водене, купићу дрвене бојице. Ако
за њих не будем имао пара или ме
баце у затвор, пљунућу на прст и
цртати по зидовима.”
Пабло Пикасо

Премијера: 25.10.2020. године

Трајање: 1ч 10 мин

Аутор је сагласан да Позориште Атеље 212 може да објави драмски текст ЈЕДАН ПИКАСО на свом сајту.

Забрањено је умножавање и сваки други облик неовлашћеног комерцијалног коришћења текста.

Аутор: Маја Пелевић bejbkojahoda@gmail.com